Futhark starszy

Najstarszy alfabet runiczny składa się z 24 znaków. Jest to najszerzej opisywany, czy wykorzystywany obecnie alfabet runiczny, dlatego właśnie na nim postanowiłam skupić Państwa uwagę i troszkę szerzej o nim opowiedzieć. Nazwa Futhark pochodzi od pierwszych sześciu run alfabetu (F+u+th+a+r+k). Do celów magicznych używa się często Utharku, gdyż runę Fehu przenosi się na koniec alfabetu.

Wśród badaczy run i ich zwolenników trwa dyskusja na temat 25-ej runy. Nazywana jest ona runą Wyrd, runą Odyna, czy po prostu Pustą runą. Została ona dodana do systemu dopiero w latach ’60 ’70 przez badacza Ralpha Bluma. Jednakże jej magiczność oraz dopasowanie do Futharku wzbudza wielkie kontrowersje.

Powrócę więc do tradycyjnego Futharku, składającego się z 24 run. Dzieli się je na trzy ósemki zwane Attami. Każda Atta poświęcona jest innemu bóstwu, którego imię odpowiada pierwszej runie rozpoczynającej ósemkę.

Runy można również podzielić na magnetyczne oraz energetyczne. Magnetyczne wymagają od nas wysiłku oraz wykorzystania potencjału. Natomiast energetyczne dodają nam siły oraz energii.

Kolejność run w Futharku nie jest przypadkowa. Każda kolejna runa daje komentarz do poprzedzającej i jest jej uzupełnieniem.

Serwis najlepszewrozby.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie.

OK, zamknij